April 13, 2024

Oscarbistrobar

Where Innovation Lives

Jaka jest kluczowa różnica między oponami zimowymi i letnimi?

3 min read

W przypadku krajów, które muszą co roku zmieniać opony zimowena letnie, a następnie z powrotem na opony letnie, można się zastanawiać, co je tak naprawdę wyróżnia. Obie wyglądają dość podobnie, więc dlaczego nie możesz używać tej samej opony przez cały rok. Tutaj przyjrzymy się niektórym różnicom między oponami, a także przyjrzymy się oponom całorocznym, które mogą być używane przez cały rok.

Pogoda

Jedną z głównych różnic między latem a zimą jest temperatura, w której różnica między latem a zimą może przekraczać 50 stopni Celsjusza. Różnice pogodowe występują wtedy, gdy występują słoneczne deszcze i zimy, w których występuje śnieg, lód i błoto pośniegowe

Lata charakteryzują się ciepłą pogodą, a jeśli uwzględnisz wiosnę i część jesieni, w zasadzie masz plus stopnie. Nie ma śniegu, lodu ani błota pośniegowego, więc zasadniczo masz suche drogi lub mokre po letnim lub wiosenno-jesiennym deszczu. Z drugiej strony zima jest w zasadzie całkowitym przeciwieństwem. Zasadniczo masz minus stopnie i przez większość czasu będzie obecny śnieg, lód lub błoto pośniegowe. Dni są krótsze, więc masz mniejszą widoczność z powodu ciemności.

Skład gumy do opon

Ponieważ temperatura latem i zimą jest tak różna, mieszanka gumy jest zoptymalizowana pod kątem zakresu temperatur występujących w sezonie, w którym będzie używana. Opony letnie są zoptymalizowane do zakresu temperatur powyżej zera stopni, a opony zimowe są zoptymalizowane do temperatur poniżej zera stopni. Powoduje to, że opony letnie stają się twarde i nieelastyczne, gdy temperatura spada poniżej zera stopni. Gdy guma jest twarda, nie jest w stanie dopasować się do nawierzchni drogi i wkopać się w jej małe zagłębienia, co zapewniłoby jej dobrą przyczepność. Dlatego nawet w temperaturach poniżej zera letnia opona nie radzi sobie zbyt dobrze. Opona letnia na śniegu, lodzie i błocie pośniegowym nie ma wzoru bieżnika ani kolców zapewniających przyczepność, dlatego zimą należy unikać jazdy na oponach letnich. Opony zimowe są bardziej miękkie niż opony zimowe w temperaturze pokojowej, więc nie stają się zbyt twarde w bardzo niskich temperaturach.

W przypadku opon zimowych, gdy są używane podczas ciepłych letnich temperatur, staną się zbyt miękkie. W wysokich temperaturach prawie przyklejają się do nawierzchni jezdni; powoduje to, że zużywają się one znacznie szybciej niż zamierzano. Jazda na oponach zimowych latem nie jest naprawdę niebezpieczna, ale nie jest dobrze zużywać opony i nie uzyskuje się z nich maksymalnych osiągów. Dlatego z wymianą opon na letnie można trochę poczekać, ale nie przesadzaj, tylko ze względów bezpieczeństwa, dopóki nie będziesz mieć pewności, że zimowa temperatura nie wróci.

Projekt gwintu

Konstrukcja bieżnika jest wówczas drugim dużym wyróżnikiem opon. W przypadku opon zimowych można mieć kolce zintegrowane z bieżnikiem, a w przypadku opon bez kolców opierają się one na unikalnym wzorze bieżnika. Bieżnik ma inną konstrukcję, aby poradzić sobie ze śniegiem i błotem pośniegowym oraz zapobiegać osiąganiu błota pośniegowego. W przypadku opon bez kolców dodane zostaną cząsteczki przyczepności, które utworzą powierzchnię podobną do papieru ściernego. W przypadku opon letnich bieżnik jest bardziej zoptymalizowany pod kątem precyzji i kontroli oraz zdolności zapobiegania aquaplaningowi.

Więcej informacji na temat opon letnich i zimowych można znaleźć pod adresem: https://www.nokiantyres.pl/

oscarbistrobar.com | Newsphere by AF themes.